Metrel MI3102BT Eurotest XE Multifunction Tester
Key Features
- Performs a complete set of installation safety tests according to IEC/EN 61557
- Supports AUTO SEQUENCE® testing of TN, TT, and IT earthing systems
- Measures insulation resistance with DC voltage from 50 V to 1000 V
- Conducts continuity tests of PE conductors with and without RCD tripping
- Evaluates line/loop impedance with Trip Lock RCD function
- Provides TRMS voltage and frequency measurements
- Tests phase sequence and earth resistance (3-wire and 2-clamps method)
- Facilitates first fault leakage current (ISFL) and IMD testing
- Offers built-in help screens and fuse tables for on-site referencing
- Monitors all three voltages in real-time
- Features automatic polarity reversal on continuity tests
- Includes a built-in charger and rechargeable batteries
- Automates RCD testing procedures
- Provides BT communication with PCs, Android tablets, and smartphones
- Includes EuroLink PRO software for downloading test results and creating reports
Technical Specifications
- Insulation resistance measurement: DC voltage from 50 V to 1000 V
- Continuity of PE conductors: 200 mA DC test current with polarity change